Cy tata cyta cytaty

2012-05-14 09:03

 

Termin „ruch polityczny” oznacza dziś wyspecjalizowaną działalność szefów grup i partii, którzy z bierności podporządkowania im działaczy czerpią represyjną siłę swojej przyszłej władzy. (cytat z: Mateusz Kwaterko, Guy Debord, teoretyk przeklęty, wstęp do polskiego tłumaczenia La Société du spectacle, 2009).

 

Jest rzeczą jasną, że [nasza] epoka ceni wyżej obraz niż rzecz, kopię niż oryginał, wyobrażenie niż rzeczywistość, pozór niż istotę (…). Świętą jest bowiem dla niej tylko ułuda, a prawda – profanacją. Co więcej, świętość rośnie w jej oczach w tej samej mierze, w jakiej zmniejsza się prawda, a rośnie ułuda, i najwyższy stopień ułudy jest dla niej najwyższym stopniem świętości” (cytat z: Ludwig Feuerbach, Das Wesen des Christentums, O istocie chrześcijaństwa,1841).

 

Tam, gdzie rządzi spektakl, nie istnieją żadne zorganizowane siły, które nie opowiadałyby się za spektaklem. Żadna z tych sił nie może już wiec występować przeciw panującemu porządkowi, żadna też nie może się wymknąć wszechogarniającej regule omertà. Porzucono niepokojącą, a przez ponad dwa stulecia uznawaną za oczywistą koncepcję, zgodnie z którą społeczeństwo może podlegać krytyce, a nawet zostać przekształcone, zreformowane, zrewolucjonizowane. Porzucono ją nie dlatego, iżby pojawiły się jakieś nowe argumenty przemawiające przeciw niej: argumenty stały się po prostu zbyteczne. Osiągniecie to nie świadczy o powszechnym szczęściu, lecz o przeraźliwej potędze siatek tyranii. (cytat z: Guy Debord, La Société du spectacle - Społeczeństwo spektaklu, 1967).

 

A kto opanuje kraj (w oryginale: miasto, JH), przyzwyczajony do wolności, a nie niszczy go, należy oczekiwać, że sam zostanie przez ten kraj zgubiony (jako jego najeźdźca - JH), gdyż kraj ten zawsze może wywołać powstanie w imię wolności, a także posiada starodawne urządzenia (nawyki i instytucje – JH), które nie idą w zapomnienie ani szybko, ani pod wpływem otrzymanych dobrodziejstw. I cokolwiek by się czyniło, jeżeli się nie rozdzieli i nie rozproszy mieszkańców, nie zapomną oni hasła wolności i tych porządków (cytat z: Niccolò di Bernardo dei Machiavelli, Il principe, Ksiażę, 1513).

 

Jedyną naszą własnością jest czas, w którym ten nawet żyje, kto nie ma dachu nad głową (cytat z: Baltasar Gracián y Morales, Oráculo manual y arte de prudencia, Wyrocznia podręczna i sztuka roztropności, 1647).

 

Choćby wasze położenie było najtrudniejsze, a sytuacja, w której się znaleźliście, opłakana, nie poddawajcie się rozpaczy: właśnie wtedy, gdy trzeba obawiać się najgorszego, nie wolno się niczego obawiać, gdy osaczają nas zewsząd zagrożenia, żadnego z nich nie wolno się lękać, gdy jesteśmy pozbawieni wszelkich środków ratunku, musimy liczyć na wszystkie, gdy wróg nas zaskoczył, trzeba zaskoczyć wroga (cytat z: Sun Zi, Sztuka wojenna, a właściwie L’art de guerre, przekładu na francuski – z dopiskami tłumacza – dokonanego w 1772 r. przez zakonnika Josepha Marie Amiota).

 

 

*            *            *

Cytaty te oddaję pod rozwagę na 24 dni przed fetą Euro 2012, w 3 dni po uchwaleniu kolejnego wyciskacza budżetowego zwanego eufemistycznie reformą emerytalną.