Co to jest suwerenność?

2013-10-29 16:00

 

  1. Czy Konstytucja w jakiś sposób broni Kraj i Ludność przed woluntaryzmem (sobiepaństwem) biurokracji kontynentalnej, i to w dziedzinach zarówno gospodarczych, technicznych, jak też w dziedzinach politycznych, a nawet ustrojowych, który to woluntaryzm każe za każdym razem dostosowywać legislacje krajowe (państwowe) do legislacji międzynarodowych (nie tylko UE, ale też międzynarodowych organizacji gospodarczych, politycznych, zbrojnych)?
  2. W jakiej proporcji Minister Dyplomacji dzieli swoją uwagę, czas i pieniądze podatników między interesy rodzimych obywateli a interesy kontynentalne i globalne (a być może też inne interesy, mniej sformalizowane)?
  3. W jakim zakresie Obywatele chronieni są przed zagrożeniami wynikającymi z uczestnictwa w wojnach pozostających poza jakimkolwiek interesem gospodarczym i politycznym Polski?
  4. Czy Ludność Polski jest wystarczająco chroniona przed ewentualnymi szkodami ewentualnych niejawnych porozumień zawartych przez sekretne służby i dyplomację na forum międzynarodowym?
  5. W jaki sposób polscy depozytariusze środków płatniczych (obowiązek trzymania gotówki firm na kontach bankowych) oraz kredytobiorcy i pożyczkobiorcy są chronieni przed opresją systemu bankowego i globalnej finansjery, którego strategiczne interesy definiowane są daleko poza Polską i równie daleko poza „horyzontem postrzegania” polskich organów i służb?
  6. Czy kilkudziesięciotysięczna rzesza obywateli RP, sprawująca duchowe przywództwo nad kilkoma co najmniej milionami innych obywateli, mająca realnie wiele do powiedzenia w polityce centralnej i lokalnej, „z klucza” współ-celebrująca święta państwowe i uroczystości urzędowe, czerpiąca poważne środki podatniczo-budżetowe i składkowe, ciesząca się licznymi przywilejami majątkowymi i prestiżem publicznym oraz urzędowym – może swobodnie wybierać między prawodawstwem RP i-lub podporządkowaniem „międzynarodowemu” prawu kanonicznemu?
  7. Czym różni się – według prawa międzynarodowego i uniwersalnej oraz ONZ-towskiej idei równości – obywatel USA, który do Polski przyjeżdża swobodnie, jak do przyjaznego krewnego, od obywatela RP, który zmuszony jest do poniżającego ubiegania się o wizę i procedur granicznych? (ten sam problem – a’rebours – dotyczy naszych stosunków z Ukrainą)
  8. W jaki sposób polski „rynek” gospodarczy jest chroniony przed kaprysami kapitału zagranicznego, który wchodząc do Polski korzysta z wielu ulg i przywilejów oraz wsparcia, nieznanego polskim podmiotom, ale w każdej chwili może bezkarnie podjąć rujnującą polski „rynek” decyzję o wycofaniu się z Polski?
  9. Czy Polska jest wystarczająco zabezpieczona przed „lobbingiem” (przekupstwem) interesów zagranicznych na szkodę interesów polskich?
  10. Dlaczego Polska ponosi wszelkie koszty drenażu na swoją szkodę, dokonywanego przez obce gospodarki, polegającego na bezkosztowym przechwytywaniu najbardziej prężnej i-lub najwyżej kwalifikowanej siły roboczej, a także na drenowaniu myśli technicznej (wynalazczej, racjonalizatorskiej) i humanistyczno-filozoficznej?
  11. Dlaczego finansowy wynik ostateczny tzw. funduszy pomocowych jest niekorzystny dla polskiej administracji zwanej samorządową?